Kiedy najlepiej znaleźć najemcę?

Oferując wynajem mieszkania należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Ze względu na mnogość przyczyn osobistych, którymi kierują się potencjalni najemcy – od dostępności nadwyżek gotówki po pilność przeprowadzki – wiedza o tym, o jakiej porze roku większość z nich podejmie się szukania mieszkania na wynajem, może pomóc Ci uzyskać korzystniejsze warunki najmu oraz poszerzyć wybór potencjalnych najemców. Rynek nieruchomości ma z reguły charakter sezonowy. Jeśli zwrócisz uwagę na te cykle, uzyskasz większe przychody, lepszych najemców i spokój na dłuższy czas.

Jak wynika z obserwacji większość wynajmujących publikuje oferty wynajmu mieszkań w okresie od maja do września. Ale czy słusznie? 

Wiosna i lato sprzyjają najmowi

Rynek nieruchomości odznacza się charakterystyczną cyklicznością. Zwrócenie uwagi na te cykle może wpłynąć na łatwość znalezienia właściwego najemcy i wysokość uzyskanego czynszu najmu. Większość nowych ofert najmu mieszkań pojawia się w okresie od maja do września i przyczynia się do stworzenia szerokiego wyboru ofert dla potencjalnych najemców. Przyczyną jest fakt, że w tych miesiącach występuje duża rotacja najemców, która swoje źródło czerpie z ich potrzeb. Dzięki temu czynsze osiągane na umowach też są zazwyczaj wyższe w miesiącach letnich.

Miesiące zimowe – od października do kwietnia – nie pozwalają na osiągnięcie optymalnych wysokości czynszów ponieważ w tym okresie popyt jest mniejszy. Najniższy poziom czynsze w ofertach najmu osiągają w okresie od stycznia do marca.

Dlaczego latem jest duża rotacja?

Powodów jest kilka. Jednym z ważniejszych jest to, że w miesiącach letnich następuje zwykle wiele zmian w stylu życia. Wielu absolwentów szkół opuszcza dom aby pójść na studia. Wtedy też wielu młodych ludzi szuka mieszkania w pobliżu miejsca, w którym będzie pracować. No i oczywiście dla rodzin z dziećmi jest to czas wakacji, pozwalający im przeprowadzić się w nowe miejsce przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego we wrześniu. Inny powód jest prozaiczny, w cieplejsze dni łatwiej się przeprowadzić – podróż, załadunek i rozładunek mebli oraz noszenie pudeł po prostu sprawiają mniej kłopotu.

Druga połowa miesiąca

Drugim ważnym kryterium czasowym jest dzień miesiąca. Najemcy rozpoczynają poszukiwanie mieszkania zazwyczaj w okolicy końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, na koniec którego zamierzają się przeprowadzić. Wtedy właśnie podejmują decyzje, których skutki odroczone są w czasie o miesięczny okres wypowiedzenia. Na rynek najmu trafia więc świeża grupa potencjalnych najemców, co oznacza, że możesz być ich pierwszym wyborem, jeśli zaoferujesz mieszkanie trafiające w ich potrzeby. Warto też wspomnieć o najemcach, którym wówcza w obecnym miejscu zamieszkania wypowiedzenie dobiega końca i muszą szybko znaleźć nowy dach nad głową. Optymalnym momentem na poszukiwanie odpowiedniego najemcy jest więc druga połowa miesiąca.

Stawki czynszu w górę

Okres sprzyjający zmianom stylu życia i warunki pogodowe z pewnością wpływają także na obroty w nieruchomościach. Ponieważ w sezonie letnim łatwiej jest znaleźć najemcę, wynajmujący niechętnie negocjują stawki czynszu. Wpływa to pozytywnie na przeciętny poziom wartości czynszów najmu na nowych umowach powodując, że jest zauważalnie wyższy od tego, jaki można zaobserwować w umowach zawieranych poza szczytem, w okresie jesienno-zimowym.

Konkurencja motywuje do działania

Poza tym, na korzyść wynajmujących działa też wrażenie wyczerpywania się dostępności najlepszych mieszkań jakie mogą odnieść osoby poszukujące nowego miejsca zamieszkania. I słusznie, ponieważ podczas poszukiwań najemcy spotykają się z większą konkurencją. Mogą oni dostrzec, że interesujące ich oferty szybko znajdują najemców i znikają ze stron portali z ofertami najmu. Są więc przygotowani do podejmowania szybkich decyzji gdy tylko znajdą mieszkanie, które im się podoba. To sytuacja komfortowa dla najemców.

A co w miesiącach zimowych?

Wraz ze spadkiem temperatur spadają też ceny najmu. Umowy o najniższych czynszach zawierane są zazwyczaj w okresie od października do kwietnia, zwłaszcza tuż po grudniowym okresie świątecznym. Wówczas mniej osób jest zainteresowanych przeprowadzką – zła pogoda, szkoły są w trakcie roku szkolnego, itp. W tym okresie oczekiwanie na właściwego najemcę może być bardziej stresujące. W poszukiwaniu tego idealnego spotykasz się z mniejszym zainteresowaniem więc chcąc wynająć mieszkanie między grudniem a marcem możesz być bardziej skłonny do ustępstw w zakresie warunków najmu.

Na szczęście mniejsza ilość mieszkań dostępnych do wynajęcia o tej porze roku oznacza, że najemcom również trudniej jest znaleźć dokładnie takie mieszkanie jakiego oczekują. Ten fakt nieznacznie niweluje kłopot z dostępnością potencjalnych najemców.

Dodaj komentarz